νεα & ανακοινωσεισ

Support Art Workers: Διαδικτυακη Εκδηλωση “Respect Art Workers: Προς εναν Κωδικα Δεοντολογιας για τις Τεχνες”. 12 Μαρτiου 2021

Η ημερίδα πραγματοποιείται στο πλαίσιο της ψηφιακής εκστρατείας κοινωνικής ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης Respect Art Workers για την καταπολέμηση της έμφυλης βίας στον χώρο των τεχνών, του πολιτισμού και του θεάματος, που συνδιοργανώνεται από τους Support Art Workers, την Πρωτοβουλία WOM.A. – Women In Arts, τη Φοιτητική Ένωση για το Φύλο και την Ισότητα (ΦΥΛ.ΙΣ.) και την Ένωση Ασκούμενων και Νέων Δικηγόρων Θεσσαλονίκης (Ε.Α.Ν.Δι.Θ.), και πραγματοποιείται διαδικτυακά από τις 8 έως τις 18 Μαρτίου μέσα από τις αντίστοιχες σελίδες τους. Η εκδήλωση περιλαμβάνει καλεσμένες και καλεσμένους από ελληνικά ιδρύματα και συλλογικότητες πολιτισμού και έρευνας (κρατικούς, ιδιωτικούς και ανεξάρτητους φορείς), εκπροσώπους ελληνικών καλλιτεχνικών σωματείων και φορέων από το εξωτερικό που έχουν ήδη δημιουργήσει και συμπεριλάβει στη λειτουργία τους παρόμοιους κώδικες. Στο πλαίσιο της συζήτησης, οι ομιλήτριες και οι ομιλητές θα εστιάσουν σε συγκεκριμένα ζητήματα κακοποιητικής συμπεριφοράς στο επαγγελματικό πλαίσιο των τεχνών και του πολιτισμού, σε αρχές εργασίας που προκύπτουν ως παράγωγα αυτών, καθώς και στη διαδικασία που απαιτεί η πρακτική εφαρμογή ενός κώδικα δεοντολογίας.

Προσκεκλημένες/οι

• Ιλειάνα Δημάδη – Υπεύθυνη Δραματουργίας στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση
  • Ολυμπία Γαϊτανίδη – Φοιτήτρια Νομικής Σχολής ΑΠΘ, πρόεδρος Φοιτητικής Ένωσης για το Φύλο και την Ισότητα (ΦΥΛ.ΙΣ)
  • Κάρμεν Ζωγράφου – Συνδιευθύντρια του ΦΑΚ Έρευνας, κινηματογραφίστρια